Siirry sisältöön
EBA ry

EBA ry

Maastopyöräenduroa, eli MTB-Enduroa, 90-luvulta alkaen

  • UUTISET
  • YHDISTYS
    • DOKUMENTIT
  • KILPAILUT
    • Enduro World Series – kisa-info
  • LAJISÄÄNNÖT
  • TULOKSET
  • ENDUROJUNNUT
Julkaistu 10.5.20163.5.2017 kirjoittanut Marko Melko

Sivustoa rakennetaan.

EBA ry:n sivusto rakentuu parasta aikaa.

Enduro SM-sarjan 2017 sääntöjä muokataan vielä hieman, jonka jälkeen ne julkaistaan yleisölle.

Share this:

  • Jaa Twitterissä(Avautuu uudessa ikkunassa)
  • Jaa Facebookissa(Avautuu uudessa ikkunassa)

Aiheeseen liittyy

KategoriatYleinen Avainsanatuutiset

Artikkelien selaus

Seuraava artikkeliSeuraava MeriTeijo G-Form Enduro WarmUp 7.5.

Sosiaalinen media

  • Instagram
  • Facebook

Liity jäseneksi

MTB-Enduron SM-sarjassa SM-pisteiden saamiseksi on edellytyksenä EBA ry:n jäsenyys. Jäsenmaksu vuodelle 2020 on 10 euroa. Osakilpailuihin osallistuminen ei edellytä EBA ry:n jäsenyyttä.

Extreme Bike Association ry

  • Valvoo lajisääntöjä ja niiden noudattamista kilpailukohtaisesti
  • Edesauttaa lajin positiivista kehittymistä oheistapahtumilla
  • Auttaa ja tukee ajopaikkojen kehittymistä
  • Järjestää lajivalmennuksia mm. junioreille

Viimeisimmät artikkelit

  • EBA ry:n syyskokous loi suuntaa ensi kaudelle
  • EBA ry:n kevät- ja syyskokous lauantaina 28.11.2020
  • Maastopyöräenduron SM-sarja saatiin päätökseen Messilän ja Tiirismaan rinteillä
  • Himoksella hikoiltiin hissitön MTB-Enduron SM-sarjan kolmas osakilpailu
  • Maastopyöräenduron SM-sarjan toinen osakilpailu ajettiin Ukkohallassa

Instagram

EBA:n hallitus v. 2021 esittely 🙋🏽‍♂️k EBA:n hallitus v. 2021 esittely 🙋🏽‍♂️kuka: Miikka Mäkelä, 38v. 💰ammatti: opettaja & yrittäjä
🏠 asun: Helsinki 🚲pyörä(t): Orbea Avant, Orbea Alma, Orbea Laufey, Orbea Rallon 🚵🏽‍♂️ mtb-tausta: Bmx/flatland-taustan jälkeen löysin maastopyöräilyn v. 2010 ja lopulta enduron v. 2013. Sen parissa oltu mukana tiiviisti niin viivalla, kisaorganisaatioissa, valmentajana kuin reittejä rakentamassa 🏆parhaimmat mtb-muistot: -hymy ihmisten kasvoilla kisajärjestelyiden jälkeen -omat onnistumiset kisoissa -ensikosketukset hissipyöräilyyn/enduroon. 💪🏼tavoite EBA:n kaudella 2021: tuoda lajia positiivisesti esille kaikelle kansalle sekä tarjota EBA:n jäsenille mahdollisuuksia kehittää lajia eteenpäin. 📸: @blacksheepdesignfinland 🙏🏼

#ebary #enduroseriesfinland #enduromtb #mtbenduro #endurojunnut #mtblife
EBA ry:n hallitus kaudella 2021, esittelyvuorossa EBA ry:n hallitus kaudella 2021, esittelyvuorossa Tuuli, Eban kirstunvartija eli rahastonhoitaja💰

🙋🏻‍♀️ Kuka: Tuuli Lehtimäki, 32v 😎
💰Ammatti: Fysioterapeutti & liikuntaneuvoja 
🌍Asun: Tampere
🚲Pyörä: Vitus Escarpe & Specialized Camber 
🚵‍♀️MTB-tausta: aikojen alussa suunnistuksen lisäksi lajikuvioihin tuli mukaan pyöräsuunnistus ja MTB-maratonit. MTBO-aktiiviuran jälkeen enduro ja alamäki alkoi houkuttelemaan, eikä sen jälkeen paluuta ole ollut! 
🚵‍♀️Parhaimmat MTB-muistot: Pohjois-Norjan ajoreissut ja ne maisemat 😍
💪Tavoite EBAn kaudella 2021: Pyörittää ja organisoida Tampereen päädyn Endurojunnutoimintaa ja maksaa Eban laskut edes jollain tasolla ajallaan 😅 myös järkkäillä lajia edistäviä tapahtumia tilanteen sen salliessa ja viedä lajin ilosanomaa eteenpäin!
EBA ry:n hallitus kaudella 2021, esittelyvuorossa EBA ry:n hallitus kaudella 2021, esittelyvuorossa Suvi:

🙋🏻‍♀️ Kuka: Suvi Vacker, 37v nuori! @suvaloop31 
💰Ammatti: Tradenomi
🌍Asun: Jypinkylä
🚲Pyörä: Rocky Mountain Altitude C70
🚵‍♀️MTB-tausta: 2015 lopetin 🏒 ja vaihdoin lajia. Alle asettui ensimmäinen täpäri Polen Rinne! Pitkän peliuran ja kilpataustani myötä oli luonnollista lähteä heti haastamaan itseni enduron SM-kisoihin. Sain nopeasti oppia ja tuntumaa lajiin Jyväskylän legendaaristen Enska kuhien vanavedessä, sekä monien muiden rentojen ajokavereiden myötä! Suomen kisojen lisäksi on ollut hienoa päästä lajin myötä myös ajamaan ja kisaamaan ulkomailla asti!
🚵‍♀️Parhaimmat MTB-muistot: Ehdottomasti kaikki lenkit ja kisat huippu ajokavereiden kanssa! Enduro yhteisö on 💎💎
💪Tavoite EBAn kaudella 2021: Edistää lajin näkyvyyttä sekä sosiaalisessa mediassa että muissa medioissa. Lisäksi kehittää lajin turvallisuutta yhteistyössä kisajärjestäjien kanssa. 

Muistakaa, että aina on hyvä sää ajaa ja aina kannattaa lähteä! Nähdään lenkillä ☺️🤟

#Eba_ry #MTBEnduro
EBA ry:n hallitus kaudella 2021, esittelyvuorossa EBA ry:n hallitus kaudella 2021, esittelyvuorossa junioritoiminnasta vastaava Sami:

👨‍🦰Kuka: Sami Maukonen, 46v, @samimaukonen 
💰Ammatti: Arkkitehti
🌍Asun: Helsingissä
🚲Pyörä: Pivot Firebird 29
🚵‍♀️MTB-tausta: sain ensimmäisen ”oikean” maastopyörän joskus 80-luvun puolivälissä. Sen jälkeen homma lähtikin käsistä, eikä ole pahemmin palautunut. Kisaamisen aloitin kunnolla n. 10 vuotta sitten. 
🚵‍♀️Parhaimmat MTB-muistot: Kilpailu- ja treenimatkat loistavien ajokavereiden kanssa sekä poikani Elielin kehityksen ja innostuksen seuraaminen
💪Tavoite EBAn kaudella 2021: Endurojunnu- ja Enduro-Akatemia-valmennuksen kehittäminen ja tämän hienon lajin edistäminen. 

Kiitos omasta puolesta koko enduro-yhteisölle, näin kannustavaan joukkoon on hieno kuulua!

#eba_ry #endurojunnut
EBA ry:n hallitus kaudella 2021 jatkaa @antskumari EBA ry:n hallitus kaudella 2021 jatkaa @antskumaria:n johdolla lajin edistämistä ja monia asioita on jo työlistalla 🚲 Aloitetaan siitä, mihin esittelykierros jäi, eli varapuheenjohtajasta. 

👨‍🦰Kuka: Marko Wallin, 39v, @walokra
💰Ammatti: Ohjelmistokehittäjä
🌍Asun: Etelä-Karjala, Saimaanharju
🚲Pyörä: Specialized Enduro MY17 & Stumpjumper MY21
🚵‍♀️MTB-tausta: XC:tä vuodesta 1992, nykyaikaista MTB-enduroa vuodesta 2015, Hartola mielessä 😂
🚵‍♀️Parhaimmat MTB-muistot: Enduroreissut pyöräkavereiden kanssa Finale Liguressa ja Åressa, sekä kisareissut Suomessa.
💪Tavoite EBAn kaudella 2021: Sääntöuudistukset, kisajärjestäjien tukeminen, juniorityö, MTB-Enduro-valmennusten tuominen Etelä-Karjalaan.

Jäikö joku vielä mietityttämään? Heitä kysymys 🙌

#mtbenduro #rakkaudestalajiin #eba_ry
Puheenjohtajana sain kunnian aloittaa tämän EBAn Puheenjohtajana sain kunnian aloittaa tämän EBAn uuden hallituksen esittelykierroksen 😊 Tässä tulee EBAn hallituksen ystäväkirja! 👩Kuka: Anne Luukkonen, 32v, @antskumaria 💰Duuni: sairaanhoitajana kardiologialla ja reumapkl:lla
🌍Asun: Etelä-Karjala, Taipalsaari 🚲Mikä pyörä: Orbea Rallon & Specialized Stumpjumper
🚵‍♀️Mtb tausta: Vuonna 2012 ajoin ekan kerran poluilla, ja ensimmäinen kosketus mtb-enduroon vuonna 2015
🚵‍♀️Parhaimmat mtb-muistot: Enduroreissut pyöräkavereiden kanssa Finale Liguressa ja Åressa, sekä ensimmäinen fundurokisa syöpähoitojen jälkeen.
💪Tavoite EBAn kaudella 2020: Lähinnä sydäntä #enduromimmit valmennusten jatkaminen myös tänä vuonna! Ja tietysti luotsata hyvä vuosi kaikkiaan mtb-enduron kaikille harrastajille.

Jäikö joku vielä mietityttämään? Heitä kysymys Pj:lle 👇

#mtbenduro #rakkaudestalajiin #eba_ry
EBA ry:n syyskokous pidettiin marraskuussa Hyvinkään Sveitsissä. Uusi hallitus on nyt aloittanut toimintansa Anne Luukkosen johdolla  ja katseet on jo suunnattuna kohti kesää ja kauden toimintojen suunnittelu käy vilkkaana ☀️ EBAn toiminnan keskiössä myös tulevalla kaudella ovat #endurojunnut ja #enduromimmit valmennukset sekä lajin aktiivinen kehittäminen. Enduroskenessä on odotettavissa huikea kausi, kun @mtbenduro_finland sarjassa ajetaan Levillä EM-osakilpailu ja @funduro_cup_finland laajentaa kilpailusarjaansa Norjaan 🤩  @eba_ry virallisena tiedotuskanavana toimii entiseen tapaan verkkosivut ja pyrimme nostamaan julkaisuja esille myös sosiaalisen median kanavissamme Instagram ja Facebook -tileillä, sekä MTB-Enduro Finland ryhmässä. 
@eba_ry jäsenmaksulinkki on auki ja kesän kilpailuihin ennakkoilmoittautumiset ovat auenneet, muista varata paikkasi hyvissä ajoin!

#eba_ry #mtbenduro #mtbendurofinland #enduroseriesfinland #levimidnightenduro #ewseuropeanseries #funduro #fundurocup #enduromtb 
Kuva @lohjatrails
Levi Midnight Enduro haastoi kuskit viime viikonlo Levi Midnight Enduro haastoi kuskit viime viikonloppuna sekä reiteillä että helteisellä kelillä 🚲 Katso tulokset EBA ry:n tulokset-sivulta, josta löytyy myös päivitetyt SM-sarjan pisteet 🇫🇮 📸 Harri Niemi

#eba_ry #mtbenduro #mtbfinland #mtb #sportaxenduroseries2019 #spiritofenduro #mtbendurosmsarja #levilapland #levimidnightenduro2019 #levibikefest2019
3.-4.8.19 vietetään vihdoin @saimaabikepark vira 3.-4.8.19 vietetään vihdoin @saimaabikepark viralliset avajaiset 🎉 Bikepark avoinna avajaisviikonloppuna la ja su klo 10-16.

Tule katsastamaan Etelä-Karjalan ensimmäinen bikepark Ruokolahdella, upeilla maisemilla aivan Saimaan rannalla. Bikeparkista löydät ajettavaa kaikille kokeneista kuskeista vasta alkajiin. Reiteiltä avautuvat maisemat kauniille Saimaalle, johon voit halutessasi pulahtaa vilvoittelemaan ajojen jälkeen. 
EBA ry järjestää avajaisissa kaikille avoimen "luennon" enduropyöräilystä lajina ja ajo-opetusta pienryhmissä. Osallistujamäärän mukaan luodaan ryhmät: "Kokeile enduroa/Funduro" tasoinen ryhmä naisille, junnuille ja miehille, sekä "Funduro/kisaamaan" -ryhmä naisille, junnuille ja miehille. Valmentamassa EBAn lajiaktiivit ja paikalliset konkarit.

Lue tarkemmat ryhmien tasokuvaukset ilmoittautumislinkin takaa. Ilmoittautumiset aukeavat keskiviikkona 10.7. Klo 18.
Tapahtuman osallistujia EI ole vakuutettu järjestäjän puolesta, huolehdithan oman vakuutusturvasi kuntoon. Jokainen osallistuu tapahtumaan ja valmennuksiin omalla vastuullaan.

#saimaabikepark avajaistapahtumassa mukana ovat myös Ruokolahden kunta, Pyöräliike Varustamo, sekä Whyte, Saracen ja Rocky Mountain pyörien maahantuoja demokalustoineen. 📸 @lauriaapro - Henri Pellinen Saimaa Bikeparkin radalla
Follow on Instagram

Avainsanat

  • covid-19
  • EBA ry
  • Endurojunnut
  • Enduromimmit
  • enduro series finland 2020
  • Funduro
  • Funduro Cup 2020
  • kevätkokous
  • kilpailut
  • kokoukset
  • lajisäännöt
  • lisenssi
  • MTB-Enduro
  • ratatalkoot
  • reitit
  • Ride More Cup
  • Sappee Bikefest
  • sappee bike park
  • SM-sarja
  • SM-sarja 2018
  • SM-sarja 2019
  • SM-sarja 2020
  • spu
  • syyskokous
  • säännöt
  • tulokset
  • uutiset
  • valmennus

Kategoriat

  • EBA ry
  • Funduro
  • Kilpailut
  • MTB-Enduro
  • Ride More Cup
  • Sappee Bike Park
  • SM-sarja
  • Valmennus
  • Yleinen